2008 Pekin Olimpiyat Oyunları

Ana Sayfa

Kaynak: New York Times, Olympics.bz, Wikipedia, Olimpiyatoyunları.info, CNN.com, Time, Latimes.com, Beijing2008.cn Çeviren: Cansu Cürgen, İdil Seren Yücel Editör: Zeynep Güney - Arkitera.com
8 – 24 Ağustos 2008 tarihleri arasında Pekin’de gerçekleştirilecek olan 2008 Yaz Olimpiyatları’nın coşkusu bütün dünyayı sardı. Asya’da 3. kez gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları sayesinde tüm gözler Pekin’in üzerinde olacak.

29.’su gerçekleştirilecek olan Olimpiyat oyunlarının büyük kısmı Pekin'de düzenleniyor, bununla birlikte futbol ve yelkencilik gibi bazı branşlar diğer şehirlerde gerçekleşecek.

2008 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığı 2001 yılından bu yana Pekin’in hazırlık çalışmaları sırasında geçirdiği değişim dikkate değer. Başta Tiananmen Meydanı olmak üzere şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen, Olimpiyat Oyunları’nın başlayacağı güne ayarlı dijital saatler geriye doğru son dakikaları sayıyor.

Olimpiyat Oyunları için 37 stadyumun kullanıma açıldığı Pekin’de, “Kuş Kafesi” (Bird Nest) olarak adlandırılan Ulusal Stadyum da tamamlanarak Nisan ayında hizmete girdi. Ulusal Stadyum’la birlikte, CCTV Merkez Binası, Ulusal Tiyatro, Ulusal Su Sporları Merkezi ve Pekin Havaalanı 3. Terminal Binası’da 2008 Yaz Olimpiyatları’nın birer simgesi haline geldi.


Fotoğraf: Andrew Wong, Getty Images

Ülke genelinde sürdürülen hazırlık çalışmaları sadece yeni yapılarla sınırlı değil tabii ki. Bununla birlikte “kusursuz bir Çin” imajı sunabilmek için düzenlenen kampanyalar sayesinde Çin halkına da özle eğitimler verildi. Bu eğitim kampanyalarının arasında, bilet için sıraya girmek, sokakta tükürmemek, taksi şoförlerinin İngilizce öğrenmesi ve müşterilerine kibar davranmaları gibi konular bulunuyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Toplantısı’nda en uzak olimpiyat tesisine 20 dakikada ulaşım sözü verilen Pekin’de bu sebeple Olimpiyat Oyunları sırasında 1,5 milyon aracın trafiğe çıkması önlenecek.


Fotoğraf: Oded Balilty, Bakersfield Californian

Hava Kirliliği
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) eski başkanı Juan Antonio Samaranch 2007 yılında, Pekin Olimpiyatları'nın gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat organizasyonu olacağını düşündüğünü söylemişti ancak bütün bu hayranlık uyandıran hazırlıklara rağmen Pekin’in en önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği Olimpiyat Oyunları’nın gösterişine gölge düşürecek gibi görünüyor.

Sporcuların performansını da etkilemesinden endişe edilen, bu ciddi sorunun önüne geçebilmek için yetkililer Pekin’i “Yeşil Olimpiyat” sloganıyla, oyunlara kadar mavi bir gökyüzüne kavuşturma sözü verdiler.

Bu amaçla 27 gözlem istasyonu kurularak, kirlilik kaynaklarının tespit edildiği Pekin’de, başta Demir - Çelik Fabrikası olmak üzere kirlilik yaratan tesisler şehir dışına taşındı.

Bu konuda ilerleme sağlansa da olimpiyat yetkilileri bu konuda umutlu olduklarını, ancak kendilerini en kötü olasılığa göre hazırladıklarını açıkladı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !