TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

08 Ağustos 2008 12:08:00

 

2020 olimpiyatlarını İstanbul'a alabilmek için yarışacak Türkiye, Pekin örneğini incelemeye aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ve Devlet Planlama Teşkilatı Yatırımlar Genel Müdürlüğü ekipleri, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından olimpiyatlar ve Pekin'i incelemek için Çin'e davet edildi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2020 olimpiyatlarının İstanbul'da yapılabileceğini belirterek, "Olimpiyat Pekin'i baştan başa yeniden kurtardı. 100 milyon turisti ağırlayacak İstanbul için Türkiye nasıl elele verir, bunun sonuçlarını çıkaracağız. Türkiye'de olimpiyat adaylığını destekleyenlerin sayısı yüzde 70'ten yüzde 90'a çıkacak" dedi. Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı ve Erzurum Üniversiad'ın Genel Koordinatörü Yunus Akgül de, "Bizim Çin'den bir eksiğimiz yok. Yapamayacağımız bir organizasyon yok" diye konuştu.

Pekin Olimpiyatları'nın startı sebebiyle İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, 10 gündür kaldıkları Olimpiyat Köyü'nde eksik bulunmadığını belirterek, "Çok güzel hazırlanmış. Hiç bir eksik yok. Bütün ülkeler geldi. Dünyanın bütün yıldızları, yüzmeden atletizme kadar burada. Sporcusu, medyası ve yöneticileriyle gövde gösterisi yapma imkanı bulacaklar. Türkiye'de de İstanbul'un olimpiyat adaylığını destekleyen şu anda yüzde 70'lik bir kesim var. İlerleyen yıllarda bu oran yüzde 90'ı geçecek. İstanbul 2020 için neden olmasın? Devletin büyük yatırımlarının şehri çok iyi hale getirmesine ilaveten işadamlarımızın ve medyanın da devreye girmesi lazım. İstanbul'da hava kirliliği olmayacak, daha farklı yönlerimiz var" dedi.

"OLİMPİYATLARLA 100 MİLYON TURİST AĞIRLAYACAK İSTANBUL İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Olimpiyatların Pekin'i baştan başa yenilediğini ve son 10 yıldaki yüzde 70'lik değişimin herkesi şaşırttığını kaydeden Atalay şunları söyledi:

"İstanbul Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da gelmesini arzu ediyoruz. Türkiye'de sporda önde olan kişilerin Pekin'i görmesini, Olimpiyat Köyü'nü TOKİ Başkanımızın görmesini, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürümüzün görmesini istiyoruz. Kendilerini davet ettik. Bundan sonra İstanbul için çalışacağız. 100 milyon turisti ağırlayacak İstanbul için Türkiye nasıl elele verir. Bunun sonuçlarını çıkaracağız. Bir taraftan müsabakalar devam ederken bir taraftan da bu gözle bakıyoruz. Teknik elemanları davet ettik. Devlet Planlama Teşkilatı Yatırımlar Genel Müdürlüğü ekibi gelerek inceleyecek. Bütün bunlar geleceğe yatırım için, ülkemizin bir yerlere gelmesi, İstanbul'un olimpiyat yapması ve İstanbul'un kurtulması için incelenecek konular"

"YAPAMAYACAĞIMIZ BİR ORGANİZASYON YOK"

Erzurum Üniversiad'ın genel koordinatörü ve Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akgül de, Pekin'de muhteşem bir hazırlık yapıldığını vurgulayarak, "Bana göre şu ana kadarki en iyi olimpiyat organizasyonu. Pekin'de muhteşem bir hazırlık yapılmış. Gördüğümüz düzen, salon ve sahalardaki durum, tesisler güzel olmuş. Bizler de buraya zaten sadece yarışmak değil, aynı zamanda çok ciddi organizasyonlarımız için gözlemler yapmaya geldik. Buradan çıkardığımız dersler var. Buradan elde edeceğimiz veriler var. Onları toparlıyoruz. Bize de faydası olacağını düşünüyorum. Yani yapamayacağımız hiç bir organizasyon olmadığını görüyorum. Bizde de buradaki kadar insan gücü ve organizasyon kabiliyeti var. Herşeyimizle biz de hazırız. En güzelini yapacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !